Wentylacja mechaniczna i rekuperatory

Zatrzymanie ciepła w granicach domu powinno odbywać się przy pomocy sprawnej wentylacji, a nie za pomocą stałego dodawania do kotła grzewczego. Sprawny i prawidłowo wykonany system wentylacyjny jest najlepszym sprzymierzeńcem dobrej gospodarki cieplnej w domach jednorodzinnych. Pomaga na gromadzenie większych oszczędności na ogrzewaniu, ale i zabezpiecza nas w dni, gdy istnieje zagrożenie cofnięcia się zanieczyszczeń i dwutlenku węgla kominem wentylacyjnym budowanym z wykorzystaniem starych metod wentylacyjnych, takich jak wentylacja grawitacyjna.

Rekuperacja Kraków

Inwestycje w rekuperatory i wentylację mechaniczną zwracają się. Choć wymagają stałego podłączenia do prądu i wyzwalają większe zużycie energii elektrycznej to obniżenie rachunków na ogrzewaniu ścian i pomieszczeń jest znaczne. Gdy dopiero planujemy budowę własnego gniazdka albo gdy przymierzamy się do remontu generalnego w naszym domu, powinniśmy przemyśleć wykorzystanie tych, dostępnych na rynku możliwości zagospodarowania zużytego powietrza i wykorzystania jego temperatury do ocieplenia budynku.

Wentylacja grawitacyjna sprawdza się. Tylko że w tym schemacie występują ogromne straty ciepła. Tego, które z każdą chwilą ucieka kominem wentylacyjnym. Które nadałoby się do ocieplenia pewnie nie jednego, ale i wielu domów. To fakt, że jest to rodzaj systemu wentylacji niewymagający zużycia dodatkowej energii, ale czy tak opłacalny? Czy nie zmusza nas do zużycia o wiele większej ilości materiałów energetycznych i paliwa, by zapewnić ciepło w domu w chłodne, zimowe noce i dni? Czy rzeczywiście opłaca nam się oddawanie tak wielkich ilości ciepła do środowiska, zamiast zatrzymać je w obrębie ścian naszego domu jednorodzinnego? Wykorzystać je ponownie, do skutku, ile tylko się da.

Rekuperacja jest rozwiązaniem, które wraz z dobrym, mechanicznym systemem wentylacyjnym jest w stanie pomóc nam nie tylko ograniczyć wydatki, ale i prawidłowo zadbać o środowisko naturalne. Walka z globalnym ociepleniem jeszcze się nie skończyła. Czasem wygląda to tak, jakby się jeszcze prawidłowo nie zaczęła. Nie powinniśmy rezygnować z możliwości wykorzystania dodatkowego sposobu wsparcia natury, która potrzebuje nas tak samo, jak my ją. Stawiajmy na ekologiczne rozwiązania, by dołożyć swoją cegłówkę w walce o zdrowe i czyste środowisko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *