Usg piersi podstawowa ochrona


Jesteś dziewczyną w wieku między 20. a 30 rokiem życia?
Zaś prawdopodobnie stanowisz w ciąży? Jeżeli tak, powinnaś obowiązkowo wykonać sonomammografię, czyli USG piersi. Okresowe badania pozwalają wykryć zmiany, jakie w przyszłości mogą odmienić się w zagrażający życiu nowotwór- myśl o tym!

USG piersi – na czym wtedy polega?
Sonomammografia ostatnie próbowanie ultrasonograficzne, które liczy na malowaniu wnętrza piersi za pomocą fal akustycznych o częstotliwości od 1 do 10 MHz. Wspomniane fale są niesłyszalne przez dobre ucho. Dostarczane z sprzętu USG wychodzą do badanych tkanek, i następny odbiją się z nich plus przekazują do odbiornika. Potem fale akustyczne są czynione w pociągi elektryczne, co na ekranie monitora ważne jest jako obraz. Tak łatwo można zdefiniować działanie ultrasonograf.

USG piersi – jak idzie badanie?
Badanie ultrasonograficzne piersi jest absolutnie pewne oraz bezbolesne. Zapewne istnieć dokonywane nawet u pani w wybiera oraz karmiących piersią, a fale dźwiękowe wydzielane przez system do USG w przeciętny technika nie uszkadzają tkanek. Stąd takie doświadczenie widać stanowić wielokrotnie powtarzane. Badanie przebiega następująco:

pacjentka rozbija się od terenu w głowę i zakłada na plecach na leżance z dłońmi założonymi pod głową,
lekarz smaruje żelem głowicę sprzętu i dotyka ją do piersi pacjentki, następnie trochę nią rusza po badanym obszarze.
W terminie USG zbierane są obie piersi wraz z stosunkami chłonnymi uważającymi się w dołach pachowych. Wszystkie znalezione w trakcie USG zmiany np. torbiele lub guzki, zostają dokładnie zmierzone i zaprezentowane. Dużą wartość istnieje więc ,iż nie wyglądamy na zysk badania, skoro istnieje on opracowywany na bieżąco w trakcie wizyty.

USG piersi – czy potrzeba się przygotować do poszukiwania?
Analizowanie owo nie wymaga żadnych właściwych przygotowań. Zbudować je wolno w nieznanej fazie cyklu menstruacyjnego, choć wysuwa się, aby USG piersi było sprawiane bezpośrednio po terminie. Wtedy piersi są jeszcze gładkie i nieobolałe, a w nowej części cyklu przychodzi do przemian w ziemi hormonalnej, co potrafi utrudnić przeprowadzenie badania.

Rozpoczęcie badanie poprzedzi krótki wywiad medyczny, dokonany przez specjalisty radiologa. W jego trakcie pojawią się pytania o wiek, datę ostatniej miesiączki, zażywane leki (w obecnym hormony), choroby piersi przedstawiające w linii, przebyte porody oraz wychowanie piersią oraz ukończone w historie operacje. Właściwie istnieje także wziąć ze sobą wyniki poprzednich badań (np. USG lub mammografii), o ile takie doświadczenia posiadamy. Dzięki nim ważna załatwić, czy wykryte podczas badania łagodne guzki podniosły się czy odmieniły indywidualny umysł.

USG piersi – co znajduje?
Ultrasonografia umożliwia nam wykryć zarówno zmiany łagodne, jak natomiast we wczesnym etapie nowotwory złośliwe. Badanie USG znakomicie dodaje się do zabezpieczania zmian torbielowatych, mastopatii, dysplazji sutka, brodawczaków oraz tzw. Gruczolakowłókniaków, szczególnie często mówiących u młodych dam.

Gruczolakowłókniak to prosty nowotwór piersi w sytuacje guzka. Potrafi uważać różne rozmiary od paru, kilkunastu milimetrów do nawet kilku centymetrów. Występuje sam bądź w częściach. Przeważnie ma wyjątkowy kształt. Jest głęboki lub elastyczny, to odda się przesuwać pod palcami. Gruczolakowłókniak niejednokrotnie nie przynosi dyskomfortu, o ile nie stanowi znaczący. W odwrotnym wypadku może skutkować dolegliwości bólowe dodatkowo chodzi go uniknąć. Choć zmiany te rzadko zatrzymują się zmianami złośliwymi wtedy trzeba je uważać. Najodpowiedniejszym lekarstwem do monitorowania jest dopiero USG. Kobieta powinna zgłaszać się na badanie ultrasonograficzne nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy, jeżeli wykryto obok niej gruczolakowłókniaka.

USG piersi – jak przeważnie je śpiewać?
Na doskonałe USG piersi pani powinna wybrać się między 20. a 30. rokiem mieszkania, i później przenosić kosztuje zwyczajnie dużo co 2 lata. Po przejściu 30-tki badanie należy wykonywać już dość co 12 miesięcy. Jednak skoro w ubiegłych badaniach lekarz wykrył jakieś patologiczne zmiany albo pacjentka jest obciążony wywiad domowy wówczas należy robić je zwłaszcza, nawet raz na 6 miesięcy.

USG piersi – kiedy o się udać na poszukiwanie?
Wyznaczeniem do sonomammografii jest:

Zmiana pozycji/ kształtu piers
Obecność guzków i zgrubień wyczuwalnych podczas samobadania piersi
Ból piersi
Wyciek z brodawki sutkowej
Wciągnięte, zaczerwienione, owrzodzone brodawki sutkowe
Zmiana pozycji/ kształtu piersi
Przebarwienie skóry piersi
Powiększone węzły chłonne pod pachami
Stosowanie HTZ
Obciążony wywiad rodzinny tj. występowanie raka piersi wśród krewnych
Potwierdzona mutacja genów BRCA-1 i BRCA-2
Doświadczona lub gotowana operacja powiększenia/ korekcja kształtu piersi
Zdolność do in vitro
Stosowanie HTZ
USG piersi – czyli może mammografia?
Myślisz się czytając ten artykuł- czy zamiast USG nie rozsądnie byłoby, wykonać poprostu mammografię? Które z tychże badań jest przydatniejsze? Różnica jest następujaca: piersi młodych kobiet są w grupy wyprodukowane z tkanki gruczołowej, jaka w mammografii rentgenowskiej nie jest dobra widoczna. Stąd piersiom młodych osób o utkaniu gruczołowym kierowane jest sprawdzanie ultrasonograficzne. Chociaż w dojrzalszych latach bycia gruczoł ustępuje miejsca tkance tłuszczowej i następnie znakomitszym podejściem będzie aktualnie mammografia. Pamiętajmy- nie znaczy to, że USG piersi jest badaniem przeznaczonym jedynie dla 20. – 30. latek.

USG piersi – oraz że rezonans magnetyczny ?
MRI piersi, zwane też jak mammografia rezonansu magnetycznego więc jednorazowe spośród najwyraźniejszych poszukiwań w ocenie nowotworów piersi. Chodzi na całkowicie innej zasadzie niż USG czy mammografia. Poświęca się w nim bo dobre pole elektromagnetyczne zamiast fali ultradźwiękowej i promieniowania rentgenowskiego. Energia pochodząca w trakcie sprawdzania jest przekształcana w obraz otwarty na ekranie, copozwala dokładnie zlokalizować zmianę także stwierdzić jej budowę czy stopień unaczynienia. Jednak chodzi o indywidualnym myśleć, iż nie każda kobieta będzie mogła takie badanie przeprowadzić.

Przeciwskazaniem do wytworzenia badania u pacjentki, będzie stanowienie w gronie wszelkich metalowychprzedmiotów. Uczęszczają do nich np. rozrusznik serca, neurostymulator, wszczepiony aparat słuchowy, pompa insulinowa, obecność ciała obcego w oku lub metalowego klipsa w głowie. Ponadto u dziewczyn w ciąży rezonans magnetyczny potrzebuje istnieć przyrządzany z całą uwagą i ale to, jeśli istnieje zatem całkiem niezbędne. Tego modelu przeciwskazań nie pamięta przy USG. Generalnie, jako swoiste spośród wszelkich prostych metod badania jest ono w doskonali bezpieczne.

USG piersi – jakie są różnice pomiędzy mammografią?
Mammografia i USG piersi to dwa inne badania, które powinny się wzajemnie uzupełniać zaś nie znaczyć dla siebie konkurencje. We wczesnych stadiach rozwoju nowotwór piersi posiada często osoba mikrozwapnień, natomiast te zauważalne będą zaledwie w mammografii. Badanie ultrasonograficzne natomiast pozwala oglądać piersi pod wieloma kątami , takich oferty aktualnie nie daje mammografia.Co nic za pomocą USG jesteśmy w bycie poznać zmianę lekką od złośliwej, litą od nieszkodliwej dla zdrowia torbieli. I badanie mammograficzne aktualnie na zatem nie pozwala. Zatem co raz częściej starsze panie po mammografii i naprawdę układane są na USG piersi. Dopiero oba studiowania w zestawieniu ze sobą dają bowiem doskonały obraz sytuacji. I tym tymże USG piersi jest wyznaczone do starych w wszelkim wieku!

USG piersi – miłe dla pań w przeważa
U kobiet w ciąży raka piersi ustala się nawet 7 miesięcy później w porównaniu do starych, jakie nie są w ciąży. Rozpoznanie nowotworu odnajduje się w wyjątkowo rozwiniętym stadium, to automatycznie ogranicza się nadzieje na wyleczenie. I istnieje przekonanie, że obok osób w ciąży i pielęgnujących piersią nie jest potrzeby wykonywania USG piersi, gdyż widoczne w piersiach guzki przyjmowane są przez niektórych lekarzy jako obraz fizjologiczny, wynikający ze nowości hormonalnych towarzyszących ciąży. A prawda jest taka, że ani ciąża, ani karmienie piersią nie zabezpieczają kobiety przed nowotworem, a u każdej kolejnej mamy, oczywiście samo jak u osoby niebędącej w ciąży USG piersi winno stanowić przeprowadzane rutynowo.

Zespół fachowców z Narodowego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz Naszego Stowarzyszenia Ginekologów i Położników zaleca, aby u każdych ciężarnych w wieku powyżej 35 lat USG piersi było przygotowywane w I ewentualnie II trymestrze ciąży. I u młodszych kobiet (poniżej 35. roku rośnięcia), bez klinicznych objawów choroby piersi także krzew obciążonego wywiadu rodzinnego/genetycznego w zakresu raka piersi należy rozważyć wykonanie USG piersi tak indywidualne w Oraz uwielbiaj II kwartale ciąży. W sukcesie stwierdzenia niepokojących zmian klinicznych w końcu piersi (guza, zaczerwienienia lub obrzęku skóry piersi, powiększonych węzłów chłonnych pachowych) niezbędne jest przecież przygotowanie wszystkich koniecznych badań diagnostycznych, które osiągają wykluczyć raka piersi. Przystają do nich: USG piersi, mammografii (z powłoką macicy), biopsji gruboigłowej podejrzanej zmiany piersi oraz biopsji cienkoigłowej podejrzanych węzłów chłonnych pachowych –wszystko razem ze wzorami podstawowymi w wypadku dziewczyn nieistniejących w ciąży.

Tekst alternatywny
USG piersi – powiązane z biopsją
Biopsję najlepiej idzie się pod kontrolą USG, ponieważ dzięki temu brak jest ścisły oraz uznaje na dobór najlepszej próbki do badania. Liczy na uzyskaniu podejrzanych komórek lub tkanek. W trakcie sprawdzania są one nakłuwane igłą o nowej tuszy i zasysane (aspirowane) do strzykawki. Otrzymany w współczesny sposób materiał wchodzi na szkiełko, a następny do laboratorium, gdzie jest testowany przez patologa. Lekarz może dobrać biopsję cienko- lub gruboigłową w współzależności od rozmiaru nieprawidłowej tkanki również jej umieszczenia.

USG piersi – jak przedstawiać wynik? Klasyfikacja BIRADS
Do gry wyników sonomammografii zatrudnia się wymyśloną przez Własne Towarzystwo Ultrasonograficzne klasyfikację BIRADS, dzieje się tak w Polsce od 2010 roku. Wypracowane typy na obecnej ocen pozwoliły ujednolicić opisy badań ultrasonograficznych piersi i terminologię nieprawidłowych zmian w piersiach. W klasyfikacji BIRADS otrzymuje się pod opiekę elementy morfologiczne budowy piersi i stawiających w nich złych zmian ogniskowych. Dzięki niej umiemy odróżnić zmiany łagodne od potencjalnie złośliwych. Liczy ona więcej informacje nt. ryzyka złośliwości zmian ogniskowych też w przykładu zmian o nietypowym rodzaju propozycje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego. Stan piersi można poświęcić do jedynej z 7 kategorii zgodnie z oceną BIRADS:

Kategoria BIRADS-usg 0 – oznacza, że informacji jest wewnątrz grosze. Żeby móc wpisać diagnozę, wskazane są dalsze badania obrazowe, np. mammografia, USG lub biopsja.
Kategoria BIRADS-usg 1 – oznacza wynik prawidłowy. W poszerzaniu nie zaobserwowano żadnych poważnych zmian.
Kategoria BIRADS-usg 2 – oznacza, że pytanie wykazałoby łagodne zmiany w piersiach, np. torbiele, gruczolakowłókniaki, tłuszczaki, zmiany zapalne i pourazowe piersi. Zmiany zaliczone do liczby 2 nie wymagają przeprowadzania kolejnych pytań obrazowych, a tylko stałe kontrole.
Kategoria BIRADS-usg 3 – oznacza, że badanie wykazałoby zmiany prawdopodobnie spokojne o zagrożeniu złośliwości grubszym niż 2%. W zależności z wieku pacjentki też jej poszczególnych preferencji, a także obciążeń rodzinnych specjalista może polecić kontrolne badanie USG za 6 miesięcy lub biopsję.
Kategoria BIRADS-usg 4 – oznacza, że pytanie wykazałoby zmiany podejrzane, które co prawda nie mają świetnych cech nowotworu złośliwego, a jakich ryzyko złoślwośc liczy od 2 do 90%. W takim przykładzie niezbędne jest przeprowadzenie biopsji cienko- lub gruboigłowej. W współzależności od wyniku dawane jest dalsze postępowanie, np. chirurgiczne.
Kategoria BIRADS-usg 5 – oznacza, że badanie wykazałoby zmiany, których ryzyko złośliwości wynosi > 90%. W takim przykładu robi się oceny histopatologicznej (biopsja gruboigłowa, mammotomiczna lub zaczęta chirurgiczna) oraz onkologicznej i opracowuje najodpowiedniejszą technikę leczenia.
Kategoria BIRADS-usg 6 – oznacza nowotwór złośliwy, potwierdzony za usługą biopsji.
Pamiętaj, wykryjesz zmiany nowotworowe na wczesnym okresie rozwoju jezeli bedziesz systematycznie badała swoje piersi. Rak piersi jest w równi wyleczalny, o ile zostanie dokładnie wcześnie wykryty! Sprawdź swoje piersi! Nie podaruj się zaskoczyć rakowi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *