Usuwanie kurzajek

Kurzajki zwane brodawkami, powstają w konsekwencji zarażenia wirusem HPV. Kurzajki to grudkowe zmiany skórne, o nierównej powierzchni, bolesne, na początki jeszcze przed pojawieniem się zmian skórnych dają uczucie kłucia. Brodawki występują często i mogą przybierać różne postaci: brodawki płaskie, brodawki zwykłe lub inne łagodne zmiany skórne pochodzenia wirusowego.

W miarę rozwoju choroby i zwiększania się wykwitu kurzajki bolą i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. W przypadku kurzajek umiejscowionych na stopach utrudniają one chodzenie, a te na dłoniach bolą przy chwytaniu przedmiotów w dłonie. Mogą się łatwo rozprzestrzeniać. Można się nimi zarazić kiedy naskórek zostanie uszkodzony. Przenoszą się one przez zwykły kontakt, łatwo się rozprzestrzeniają jednak nigdy nie przechodzą w postać złośliwą. Brodawkami podeszwowymi łatwo zarazić się w miejscach publicznych, w których chodzi się boso; w szatniach, łaźniach publicznych, przebieralniach, na basenie.
Osłabiona odporność zwiększa ryzyko zakażenia bakteryjnego, wirusowego i pasożytniczego, robi to niekiedy wystąpienie brodawek.

Ich leczenie wymaga rozpoczęcia wczesnego leczenia, wielce rzadko ustępują samoistnie w ciągu kilku miesięcy. Ich leczenie nie zawsze powoduje wyeliminowanie wirusa.

Chirurg
Inną metodą usuwania brodawek jest łyżeczkowanie. Jest to metoda chirurgiczna rzadziej stosowana ze względu na konieczność zastosowania znieczulenia miejscowego i długi proces gojenia się rany po zszyciu.

Laser
Jedną z najnowocześniejszych metod jest wycinanie kurzajek za pomocą lasera, która wycina je bardzo dokładnie i powoduje zabliźnianie ran. Istnieje także dużo sposobów domowych na pozbycie się kurzajek, jednak ich skuteczność jest zwykle wielce delikatna oraz w konsekwencji następuje nawrót rozsiewania się ich od nowa do momentu całkowitego wyeliminowania wirusa. Że jest ich więcej i trudno opanować dalsze rozsiewanie, konieczna jest interwencja lekarza.

Wymrażanie
Jednym ze sposobów leczenia jest krioterapia czyli wymrażanie przy zastosowaniu pomocy płynnego azotu. Zabieg odbywa się jeden raz ale w razie potrzeby można go ponowić.

Kwasy
Kolejnym sposobem na usunięcie brodawek jest ich wypalanie związkami zasadowymi; kwasem salicylowym lub stężonym kwasem mlekowym. Zabieg wypalania stosuje się przez co najmniej 15 dni, jest on jednak drażniący co może mieć utrudnienie przy leczeniu dzieci. Wypalone miejsce należy spiłować i potrzebne jest powtarzanie tego sposobu do momentu całkowitego wypalenia korzenia kurzajki. W innym razie kurzajka odbuduje się na nowo.

https://chirurg-naczyniowy.warszawa.pl/przewlekla-niewydolnosc-zylna-2/