Składniki kosmetyków

Na rynku jest masa różnych kosmetyków. Jednak możemy wskazać podstawowe rodzaje komponentów z których prawdopodobnie większość kosmetyków tworzona.

Elementarne elementy kosmetyków to: woda, emulgator, zagęszczacz, środek konserwujący, zmiękczacz, barwnik, substancja zapachowa. Ostateczna charakterystyka konkretnego kosmetyku zależy od konkretnej specyfikacji. Liczba kombinacji składników jest gigantyczna.

Woda

Woda jest podstawą niemal każdego typu wyrobu kosmetycznego, w tym kremów, balsamów, makijażu, dezodorantów, szamponów i odżywek. Woda jest bazą całej mikstury, działa jako rozpuszczalnik, współtworzy emulsję.

Barwniki

Jeden z podstawowych komponentów kosmetyków, pozwalający otrzymać konkretną barwę włosom, skórze, paznokciom.

Pigmenty można podzielić na dwa główne typy: organiczne, będące cząsteczkami opartymi na węglu i nieorganiczne, które są zwykle tlenkami metali.

Aromaty

Aromat ma bardzo silny wpływ na decyzje dotyczące wyborów kosmetyku. Substancje przydające aromat są spisane w specjalnej liście opublikowanej przez przemysł perfumeryjny. Składniki te wypełniają standardy bezpieczeństwa.

Konserwanty

Wielce ważny składnik kosmetyków, albowiem środowisko oparte na wodzie może stanowić nader sprzyjające miejsce dla rozwoju bakterii. Te zmieniają właściwości produktu a nawet mogą uczynić go groźnym dla użytkownika.

Emulgatory

Tłuszcz nie spaja się z wodą. Stąd potrzebna jest środek, który umożliwi takie połączenie . Emulgatory to środki umożliwiające połączenie tłuszczu z wodą i uzyskanie w w ten sposób emulsji.

Mnóstwo produktów kosmetycznych opiera się na emulsjach – substancjach jednolitych pod kątem konsystencji, koloru, innych cech.

Zagęszczacze

Są to substancje umożliwiające uzyskanie odpowiedniej konsystencji konkretnego kosmetyku. Krem nie może rozlewać się w dłoni ani też nie może być zbyt za gęsty, uniemożliwiając rozprowadzenie go po skórze. Mogą to być na przykład kwas stearynowy który jest zagęszczaczem lipidów, żelatyna będąca przykładem polimeru, krzemionka będąca zagęszczaczem mineralnym czy też karbomer – czyli polimer kwasu akrylowego.


Kosmetyki Paulas choice


Emolienty

Emolienty zmiękczają skórę, zapobiegając utracie wody. Są stosowane w obszernej gamie kosmetyków. Sporo naturalnych i syntetycznych substancji działa jako emolienty, na przykład tlenek cynku, wazelina, olej kokosowy, gliceryna, olej mineralny, oliwa z oliwek, lanolina, wosk pszczeli.