Toalety ogólnodostępne – ich wyposażenie i standard

Poziom toalet toalet ogólnodostępnych przez ostatnie 30 lat uległ zasadniczemu podniesieniu. Rozwój infrastruktury w Polsce pociągnął za sobą naturalnie powstanie większej liczby ogólnodostępnych toalet. Z jednej strony toalety ogólnodostępne pojawiły się tam, gdzie wcześniej ich nie było, przykładowo na stacjach paliw, z drugiej strony powstały zupełnie nowe typy miejsc, gdzie toalety publiczne znalazły miejsce.

Naturalnie standard tego rodzaju przybytków publicznych jest różny, w zależności od standardu danego miejsca. Jednakże pewne podstawowe wzorce sanitarne winny obowiązywać w każdej toalecie ogólnodostępnej. Z tym jest różnie. Należy podkreślić, że właśnie higiena i wrażenia estetyczne mogą zaważyć o naszej opinii na temat całego miejsca.

Wespół ze progresem standardów ogólnie wszystkich miejsc publicznych wzrósł niezaprzeczalnie ogólny poziom toalet. Dotyczy to zarówno wyposażenia, czyli umywalek, muszli, pisuarów, podajników papieru, podajników mydła, suszarek do rąk jak i mebli. Częstokroć są to naprawdę bardzo estetyczne miejsca, z najwyższej klasy wzornictwem, zrealizowane ze stylem.

Do miejsc, w których powinny być oddane do użytku ogólnodostępne toalety zalicza się: galerie handlowe, bary i restauracje, kawiarnie, kina, teatry, stacje benzynowe, kluby, puby, dyskoteki, domy kultury, muzea, wystawy.

Elementy wyposażenia toalet publicznych

Te elementy są dość standardowe. Innowacją ostatnich lat są konstrukcje mające na celu udogodnienie korzystania z WC dla osób niepełnosprawnych. Są to przede wszystkim specjalne uchwyty.

Typowe wyposażenie toalety publicznej to tak oczywiste elementy jak umywalki, muszle klozetowe, pisuary, podajniki ręczników, dozowniki mydła w płynie, suszarki do rąk.

Różne standardy wyposażenia toalet publicznych na przykładzie suszarek do rąk

Suszarki do rąk to nader praktyczne urządzenie umożliwiające higieniczne wysuszenie rąk. Osuszanie polega na działaniu odpowiednio silnego strumienia ciepłego powietrza. Uruchomienie odbywa się często na zasadzie fotokomórki – należy ustawić ręce w prawidłowym miejscu. Zdarzają się także włączniki na przycisk. Modeli suszarek do rąk jest bardzo dużo, większość działa jednakże w podobny sposób – tzn.: jest jeden wylot powietrza. Funkcjonują również tak zwane suszarki kieszeniowe, gdzie powietrze jest kierowane na dłonie z dwóch stron.

Jak prawdopodobnie we większości typów urządzeń nabyć można suszarki z nieco gorszych surowców, niejednokrotnie plastikowe, mniej odporne na zużycie jak i te wykonane z materiałów trwalszych na przykład z obudową z metalu.

https://sanjo.pl/suszarki-do-rak